Adwent w Niemczech


Wcześniej pisałam już o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia, widziane okiem opiekunki osób starszych pracującej w Niemczech. Ogólnie opisałam poczynania z nimi związane, nie znaczy to jednak, iż my jesteśmy zobowiązani do wykonywania tego rodzaju czynności. Do głównych zadań opiekunki osób starszych jak sama nazwa wskazuje należy opieka nad powierzoną osobą starszą. Organizacją Świąt zajmuje się rodzina, jeżeli jest w ogóle zainteresowana, czasami bywa iż podopieczni sami wydają jakieś dyspozycje związane z extra zakupami. Zdarza się również, iż opiekunka sama decyduje jak uświetnić te wyjątkowe dni w roku. Najczęściej jednak w pierwszych dniach Adwentu, rodzina składa wizytę przynosząc wieniec adwentowy z czterema świeczkami. Zaświecamy je przy śniadaniu w zależności od tego, w którym tygodniu adwentu aktualnie jesteśmy. W czasie Adwentu, który jest już czasem świątecznym odwiedzają naszych seniorów również znajomi, sąsiedzi obdarowując ich przeróżnymi ciasteczkami elegancko zapakowanymi. W piekarniach i cukierniach oraz na wszelkiego rodzaju kiermaszach jest ich przeogromny wybór pod względem smaków, kształtów oraz dekoracji. Przy zakupie pakowane są w ozdobne torebki dodatkowo przyozdabiane wszelkiego rodzaju motywami świątecznymi, zimowymi, wstążeczkami i co komu do głowy wpadnie. Przyznam szczerze, że fantazja ich nie opuszcza.

Bardzo popularne również w tym okresie są smaczne pierniczki pieczone na opłatku zAdwent w Niemczechwane Weihnachten lebkuchen oraz trufle czekoladowe o różnych smakach, którymi często w tym czasie obdarowują się.

W okresie Adwentu w dużych miastach, małych miasteczkach i miejscowościach odbywają się Weihnachtenmarkt, czyli Jarmarki Bożonarodzeniowe są to imprezy uliczne, gdzie znajdują się stoiska z przeróżnym asortymentem, jest kolorowo orkiestra gra, kiełbaski na grillu pachną, można wypić coś gorącego i rozgrzewającego, karuzele kręcą się jest to doskonała okazja do spotkań. Jak się można łatwo domyśleć opiekunki osób starszych nie biorą udziału w takich imprezach, ale w telewizji relacje są na porządku dziennym, bywa że w czasie wolnym można nastrój podpatrzeć na żywo.

Okres Adwentu w Niemczech jest już czasem świątecznym, o podniosłej atmosferze, przeżywanym troszeczkę inaczej niż u nas. W Polsce główny akcent położony jest na same Święta Bożego Narodzenia natomiast Adwent jest tylko okresem oczekiwania.

Dlatego opiekunkom osób starszych przebywającym w tym okresie w Niemczech, praca nie wydaje się być czasem szczególnie przykrym.