Legalny wyjazd do opieki osób starszych w Niemczech


Byłam jedną z osób poszukujących pracę przy opiece osób starszych w Niemczech zbierałam wszelkie informacje, które pozwoliłyby mi choć w części wyobrazić sobie sytuację, w której przyjdzie mi się znaleźć. Dowiedziałam się, że ogólnie Niemcy są pozytywnie nastawieni do opiekunów z Polski, słyszało się o tym w mediach od polityków na wysokich szczeblach oraz od rodzin, które już zatrudniały Polaków. Powszechnie wiadomo było, że z pośród agencji z różnych krajów unijnych jak Litwa, Estonia czy Rumunia, Niemcy zdecydowanie wolą opiekunów z Polski. Na terenie naszego kraju działało już wtedy sprawnie wiele agencji pośrednictwa pracy, wszystkie gwarantujące pracę legalną z ubezpieczeniem i opłacanymi składkami ZUS, ze zorganizowanymi przejazdami, nie pobierającymi żadnych opłat.

Pixmac000082826277Wyjeżdżający do pracy zwerbowani przez polskie agencje pośrednictwa, były od zawsze osobami zaradnymi, jeżeli nawet ich język niemiecki chwili wyjazdu był słaby, szybko się uczyły, pomocą służyły agencje oferując bezpłatne kursy językowe. Pracownicy z Polski charakteryzowały się ogólną elegancją, wysoką kulturą osobistą i cierpliwością . W domach, w których pracują dbają o czystość i porządek, jednocześnie opiekując się troskliwie powierzoną im osobą starszą. Ofiarnie pomagając przy wszystkich czynnościach jak: toaleta poranna, ubieranie, dawkowanie leków, spacery itp.       Seniorzy pomoc przyjmują przyjmowali zawsze z wdzięcznością, traktując opiekunów jak członków swojej rodziny. Świadczą o tym chociażby wspólne posiłki, popołudniowa kawa, koniecznie z ciasteczkiem oraz wspólne oglądanie programów telewizyjnych itp.

 Przygotowanie posiłków, deserów należało przeważnie do obowiązku opiekunów, podopieczni chętnie degustują potrawy polskie. Oczywiście nie było to regułą ponieważ seniorów można było zastać w różnych stanach zdrowotnych, wtedy cały rytm dnia należało dostosować indywidualnie do ich potrzeb.

Polskie agencje pośrednictwa pracy, współpracowały o początku z agencjami niemieckimi, które wspólnie negocjowały warunki korzystne dla obydwu stron. Każda wspomniana agencja rekrutująca pracowników na podobnych zasadach, posiadała własny regulamin i proponując odrębne warunki umowy. Od czasu, gdy mamy otwarte rynki pracy w krajach Unii Europejskiej, marzeniem każdego było znalezienie pracy legalnej, czuć się w niej komfortowo z nadzieją, że lata przepracowane zostaną doliczone do emerytury.