Opiekunka niemcy


Państwo niemieckie posiada bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę placówek opiekuńczych dla seniorów. Są to czasami ogromne gmachy komfortowo wyposażone, w których przebywają seniorzy potrzebujący opieki. Stan zdrowia poszczególnych pensjonariuszy jest różny, bywa iż niektórzy biorą czyny udział w funkcjonowaniu placówki, czy w życiu towarzyskim. Spora część ich mieszkańców jednak nie jest wstanie poruszać się samodzielnie. Aby zapewnić jednak każdemu opiekę jest zatrudniona duża ilość personelu. Oprócz lekarzy, pielęgniarzy zatrudniani są opiekunowie medyczni, których zarobki są bardzo imponujące. Moim ogromnym marzeniem było znaleźć się w tej grupie, więc zainteresowałam się czy jest to możliwe.

Niemiecki rynek pracy otwarty był dla pracowników z Polski, opiekunami w Domach Seniorów mogły zostać kobiety jak i mężczyźni, legitymujący się dokumentem o ukończonych kursach pomocy medycznej oraz dobrym językiem niemieckim. W tym przypadku również skorzystam z usług agencji pośrednictwa pracy, gdyż oni prowadzą takie kursy bezpłatne, jak również kursy językowe.

Zwróciłam się do jednej z takich agencji, w której mi wyjaśniono, że wspomniane przeszkolenia są konieczne, gdyż w takich placówkach przebywają osoby z różnymi schorzeniami, wymagający indywidualnego traktowania np.: przy porannej toalecie, innego podejścia oczekują osoby chore obłożnie.

Bardzo miła pani przypomniała mi jeszcze, że osoby zainteresowane oprócz kwalifikacji muszą bardzo dobrze władać językiem niemieckim wraz z poprawną pisownią, ponieważ jak w każdej placówce wymagane są sprawozdania z wykonanych prac przy poszczególnych seniorach. Trochę się tą wiadomością zmartwiłam, ale natychmiast zaproponowano mi udział w takich kursach z zapewnieniem, że po odpowiednim przeszkoleniu, agencja pośrednictwa pracy przygotuje dla mnie odpowiedni kontrakt.

W czasie kursu zdobyłam również wiele cennych informacji o życiu seniorów w placówkach opiekuńczych. Nie wszyscy pensjonariusze cierpią na demencje z niektórymi można się zaprzyjaźnić, starsze osoby chętnie opowiadają o swoich przeżyciach, posiadają ciekawe zainteresowania. Opiekunowie towarzyszą osobom starszym, także w czasie spacerów.

W krótkim czasie po przeszkoleniu otrzymałam propozycję wyjazdu, pozostało mi tylko podpisanie umowy no i wyjazd. Z innego źródła posiadałam także informacje, że Niemieckie placówki opiekuńcze, chętnie zatrudniają opiekunki z Polski wprowadzając je do swoich domów, obdarzając zaufaniem, oraz spełniając wszystkie warunki jakie zostały zawarte w umowie sporządzonej i wynegocjowanej przez poszczególne agencje pośrednictwa pracy.