Opiekunka osób starszych Niemcy


Powszechnie wiadomo było, że społeczeństwo niemieckie charakteryzowało się wysoką stopą życiową. Osoba pracująca jako opiekunka osób starszych w Niemczech tak jak ja, która często jest zmuszona przez swoją sytuację życiową do poszukiwania pracy za granicą, z podziwem przyglądałam się egzystencji naszych sąsiadów.

ZdjecieCała infrastruktura turystyczna, gastronomiczna jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie. Imprezy rozrywkowe, urlopy zagraniczne to wszystko jest dostępne dla przeciętnego mieszkańca, który chętnie z tego wszystkiego korzysta. Bywa, że m. in. dlatego dla swoich seniorów brakuje już czasu. Rząd Niemiecki z myślą o tym i nie tylko, wyszedł naprzeciw otwierając swoje rynki pracy, dla opiekunów osób starszych, czyniąc jednocześnie Polakom przysługę. Wiadomo przecież, iż wolimy pracować legalnie z poczuciem bezpieczeństwa niż wykonywać tę samą pracę na czarno. Wcześniej też pracowałam ale zdarzały się wtedy różne przykre sytuacje, ponieważ prywatni pośrednicy byli nie zawsze uczciwymi ludźmi. Wykorzystywali poszukujących pracę biorąc pieniądze, dopiero na miejscu można było się przekonać czy praca w ogóle jest i co to za praca.

Obecnie sytuacja dla chcących pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest o wiele łatwiejsza, ponieważ do pracy mogę wyjechać legalnie po przez agencje pośrednictwa pracy. W Polsce swoją działalność ma zalegalizowanych wiele takich agencji, wystarczyło wysłać zgłoszenie do wybranej podając do siebie namiary. Oddzwonili w ciągu kilkunastu godzin, najpierw przeprowadzili ze mną wstępną rozmowę. W czasie, której został sprawdzony mój poziom znajomości języka niemieckiego. Rozmowa trwała około 1 godziny, zostały mi wyjaśnione wszystkie kwestie związane z wyjazdem. Wszystkie sprawy oraz wszelkie formalności związane z wyjazdem zostały załatwione bardzo szybko , bez żadnych opłat. W moim przypadku do wyjazdu doszło w kilkanaście dni po moim zgłoszeniu się, ale to nie jest regułą, gdyż każda osoba jest indywidualnie rekrutowana. Bardzo ważne dla mnie było to, iż miałam prawo wyboru jaką osobą chciałabym się opiekować z jakim schorzeniem, kobietą czy mężczyzną i w jakim rejonie Niemiec. Z usług agencji pośrednictwa pracy korzystam już długo i zawsze jestem zadowolona.