Poszukiwanie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech


W obecnej naszej polskiej rzeczywistości, gdzie znalezienie pracy w moim regionie kraju graniczyło z cudem, zdecydowałam się na jej poszukiwanie za granicą. Powszechnie wiadomo było, że niektóre państwa Unii Europejskiej już wcześniej otworzyły swoje rynki pracy, do nich miała dołączyć Szwajcaria, natomiast Niemcy podnieśli płace.

wwwDla mnie jak i wielu Polaków znalezienie pracy za granicą, było jedynym wyjściem z trudnej sytuacji życiowej. Zdecydowana jednak byłam wyjechać tylko do legalnej pracy jak opieka osób starszych w Niemczech. Znalezienie legalnej pracy indywidualnie, było możliwe jedynie przy bardzo dobrej znajomości języka i prawa Niemieckiego co stanowiło dla mnie barierę nie do pokonania.

Dla zainteresowanych jednak, z pomocą zaczęły wychodzić agencje pośredniczące w znalezieniu legalnej pracy. Działalność ich polegała na współpracy z niemiecką agencją pośrednictwa pracy, która zajmując się wyszukiwaniem rodzin zainteresowanych zatrudnieniem opiekunki z Polski, negocjują warunki umowy, gwarantując wsparcie koordynatora.

Agencje pośrednictwa pracy działające na terenie Polski, trudnią się rekrutacją, kandydatów, przygotowaniem umów, przygotowaniem konkretnych wyjazdów. Większość z nich prowadzi bezpłatne kursy językowe, szkolenia z zakresu opieki nad osobami starszymi, chorymi itp. z których chętnie skorzystałam

Dowiadywałam się już wcześniej, że osoby korzystające z usług agencji pośrednictwa pracy mają zagwarantowaną legalną pracę, bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów, opłacone składki ZUS, ubezpieczenie, oraz podróż w obie strony. Ten warunek również mi bardzo odpowiadał. Wynagrodzenie natomiast wypłacane w zależności od zawartej umowy w walucie Euro lub Złotych polskich.

W Polsce zalegalizowanych jest obecnie bardzo wiele agencji pośrednictwa pracy, wszystkie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gdyż poszukujących pracy tak jak ja, jest również wielu. Przy wyborze odpowiedniej agencji jednak zainteresowałam się czy na pewno jest zarejestrowana w krajowym rejestrze i posiada numer KRS. Przy podpisywaniu umowy czytałam ją bez pośpiechu uważnie, chciałam bowiem uniknąć przykrych doświadczeń, które mogłam sobie sama zafundować. Ale udało się jestem zadowolona.