Wiosenne dekoracje w Niemczech


Do końca mojego kontraktu pozostało już nie wiele czasu, jednak Święta Wielkanocne przyjdzie mi spędzić wraz z moją podopieczną w Niemczech. Tymczasem dni powoli płyną, z zaciekawieniem obserwuję atmosferę przedświąteczną oraz przygotowania do Świąt.Przygotowania przede wszystkim, objawiają się w postaci rożnych dekoracji.

Synowa mojej seniorki na drzwiach domu umieściła stroik, składający się z sztucznego żółtego tulipana wraz z suchą gałązką oraz kwiatów wykonanych z kory brzozowej obszyte czarnymi nićmi, wszystko to upięte zieloną włókniną. easter-bunny-95098_640Całość stabilizuje zielony drut, którego jeden koniec przytwierdzony jest do drzwi, drugi natomiast swobodnie wraz z dekoracją powiewa sobie na wietrze. Przy wychodzeniu z domu bywa, że cześć tej dekoracji pozostaje na odzieży.

Na oknie w hallu parapet zaścielony jest biało zieloną tkaniną, w doniczkach znalazły się drewniane tulipany. Dwa zające również drewniane, biało malowane, z fartuszkami lnianymi w kształcie serca z cztero-dziurkowymi guziczkami trzymają w swych łapkach blaszane serduszka na drutach.  Po środku zawieszona plastikowa pisanka. Cała dekoracja była bardzo skrupulatnie przygotowywana bo na jej wykonanie Synowa mojej podopiecznej wzięła sobie wolny dzień. Widać ma kobieta talent artystyczny… Pragnę jednak wyjaśnić,że nie strugała tych zająców sama a wszystkie elementy były już wcześniej zakupione.

Sąsiadka z naprzeciwka natomiast zamieściła w swoim oknie wielkie jajo w złotej folii, w którym zmieściłaby się cała kura wraz ze swoim gniazdem, zajmuje ono całą kwaterę okna. Podejrzewam, że to jajo nie jest z czekolady, bo roztopiłoby się w słońcu. W innym domu, przy tej ulicy na szybach naklejono różnej wielkości, kolorowe jajka papierowe z uszami zająców, jakieś kwiatki oraz również papierową trawę. Można zauważyć również, jakieś małe witraże zawieszone w oknach, ale przede wszystkim na dekoracjach królują tu zające.

W przydomowych ogródkach drzewka są udekorowane sztucznymi pisankami, podobnie jak choinki w Święta Bożego Narodzenia. easter-318935_640Nie potrafię jednak powiedzieć, czy ten wystrój jest kwestią ich gustu, czy raczej jest tylko łatwo dostępny towar, zalegający w supermarketach i na ich warunki niedrogi. W sklepach dostępne, są także kolorowe jajka gotowane na twardo nadające się do jedzenia. Dłuższy termin ważności zapewniają konserwanty występujące w postaci barwnika. Bliżej świąt w sklepach pojawiły się już świeże dekoracje np. zielona rzeżucha w doniczce z pisanką lub z kogucikiem z kolorowych piór. Córka mojej seniorki natomiast przywiozła koszyczek z zielonymi roślinkami wyścielony mchem leśnym, w którym zatknięta jest żółta plastikowa pisanka. Piekarnie  serwują pieczone z ciasta baranki i zające różnej wielkości. Z zainteresowaniem podziwiam tutejszą kulturę i bogatą tradycję. Zdecydowanie wolę jednak, nasze Polskie dekoracje z zielonym żywym owsem w doniczce, z ręcznie wykonanymi pisankami oraz świeżo ugotowane jajka bez konserwantów. Porównując zwyczaje Polskie i naszych sąsiadów, uważam że warto pielęgnować naszą rodzime tradycję również piękną i trochę inaczej eksponowaną.