Z życia opiekunki osób starszych w Niemczech


Od kilku lat pracuję w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech, opiekowałam się już kilkoma seniorkami wywodzących się z różnych środowisk  społecznych oraz z różnymi chorobami czy przypadłościami. Mieszkając w ich domach poznałam ich kulturę ogólnonarodową oraz mentalność, sposoby zachowań w różnych okolicznościach. Wiedzę oraz doświadczenie posiadam bardzo duże, dlatego chętnie pragnę podzielić się z osobami początkującymi oraz z opiekunkami, które dopiero mają zamiar podjąć taką pracę.

Na pierwsze wejście, wrażenie jest zadziwiające im bogatsza rodzina tym większy panuje nieład. Pomimo, że zatrudniają osoby sprzątające raz w tygodniu nie są w stanie utrzymać należytego porządku. Wiadomo osoby chore i starsze ale ja mam tu na myśli również ich rodziny, które mieszkają w tych domach.

Podam pewien przykład opiekowałam się staruszką liczącą sobie wtedy już ponad 100lat, matka jednego bardzo wysokiej rangi polityka, który posiadał również honorowe obywatelstwo w swoim mieście. Czasami widziałam go gdy przywoził zakupy, nie ubliżając nikomu wyglądał jak bezdomny. Kurtka brudna potargana, półbuty zagięte z tyłu, bez skarpet. W samochodzie wysokiej klasy panował totalny bałagan, odkurzacza u tego pana samochód nigdy nie widział.

 W innej rodzinie samochód marki mercedes nowiutki prosto z pod igły ze skórzaną tapicerką, służył do wywożenia dużego pieska na spacer. Dla mnie niektóre zachowania były szokujące ale co tam stać ich na to.

W domach seniorów opiekunki z Polski mam na myśli tu siebie oraz znajome chętnie biorą się za doprowadzenie domu do porządku. Słabo mówiące w języku niemieckim przez swoje zaangażowanie do pracy szybko zyskują uznanie, u pracodawców i złość  swoich zmienniczek. Oczywiście nie należy przesadzać z tym, wszystko w granicach rozsądku oraz zgodnie z zawartą umową. Przestrzegam jednak początkujących aby nie pozwalały się wykorzystywać nadmiernie np.,: do prac w ogrodach itp… Wiadomo gdy się raz pokaże co się potrafi później trudno odkręcić.